akademi-logo
duyar-vana-is-gelistirme-ve-pazarlama-direktorumuz-mehmet-cim’i-yakindan-taniyalim.jpg

İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörümüz Mehmet ÇİM’i Yakından Tanıyalım!

İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörümüz Mehmet ÇİM’i Yakından Tanıyalım!

İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörümüz Mehmet ÇİM’in, Duyar’a vermiş olduğu 9 yıllık emek çerçevesinde katkılarını ve üründen çözüme dönüşüm yolculuğunu anlatan röportajın tamamına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Duyar’ın benimsemiş olduğu The A.R.T. of Flow felsefesini bir de İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörümüzün gözünden keşfedin!

Kendinizden kısaca bahseder misiniz? Duyar ile yollarınız nasıl kesişti?

1982 yılı Giresun doğumluyum. 2005 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2006 yılında askerlik görevimi tamamladıktan sonra 3 yıla yakın bir süre yangın söndürme sistemleri alanında faaliyet gösteren bir firmada satış uzmanı olarak görev aldım. Sonrasında pompa ve vana üreticisi, uluslararası bir firmada 5 yıl boyunca bölge satış koordinatörü olarak çalıştım. 2014 yılında ise Duyar vizyonuna katkılar sağlayacağımı düşünerek Duyar'lı oldum. 2017 yılından beri de Duyar’da İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda iki dönemdir Türkiye Yangından Korunma Derneği’nde (TÜYAK) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktayım. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Müşteriler için nasıl değer yaratıyorsunuz?

Duyar olarak inşaat sektörünün olmazsa olmaz alt kolu olan mekanik tesisat için 1965 yılından beri HVAC sektörüne yönelik vanalar üretirken, son 15 yılda ülkemizde ilk defa UL Listeli ve FM Onaylı sprinkler ürünleri üreterek yangın sektörüne girdik. Mevcut durumda, sulu yangın söndürme tesisatları için; yangın pompalarından, akış anahtarına, sprinklerden, izlenebilir kelebek vanaya kadar birçok ürünü kendi markasıyla üretebilen dünyadaki tek firma unvanına sahibiz.

"Duyar Üretim ve Ar-Ge Yapısıyla Sektöre Yön Veriyor''

Şu anda tüm teknik hacmimizle ve bünyemizde bulunan 6 adet üretim tesisimiz ve bu tesislerin her birine ait Ar-Ge yapılanmalarımız ile yeni yatırımlara ve yeni ürünlere odaklanmış durumdayız. Ürün kalitemizi tarafsız olarak belgelemek ve kalite/güvenlik standartlarımızı en üst seviyeye çıkartabilmek için dünyaca ünlü onay kuruluşlarıyla birlikte çalışıp, bu alanda belgelendirme süreçlerimizi tamamlayarak dünya pazarında rekabet açısından ciddi bir avantaj yakalamış durumdayız.

Sürdürülebilir çevre ve enerji kaynaklarımızın korunması adına da birçok alanda çalışmalar yürütmekteyiz. Dünyada bu alanda, dijital dönüşümün önemli bir yeri olduğu ve ilerleyen zamanda yapay zekâ çalışmalarının kullanımının artacağı farkındalığı ile IoT altyapısına sahip "Akıllı Vana" ürünümüzü tasarladık. Tesisatlarda izleme ve kontrol imkânı sunan bu yenilikçi ürün ile debi, sıcaklık, enerji, basınç izleme yapılabilmektedir. Farklı senaryo seçenekleriyle bağlı bulunduğu tesisatta otonom kontrol imkânı sağlamaktadır. Gözlem, kontrol, raporlama imkânı verecek “Akıllı Vana” ürünümüz ile ilgili Ar-Ge çalışmalarında artık son aşamaya gelindi. 2024 yılı itibariyle bu ürünümüzün seri üretimine başlamayı hedefliyoruz. Geleceğe açılmaya devam edeceğiz.”

"Değişimin Öncüsü Olmaya Devam Ediyoruz''

2018 yılında hayata geçirdiğimiz CRM projemiz ile, müşterilerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılama, analiz etme ve yapacağımız tüm faaliyetlere yön verme noktasında büyük bir hamle yapmış bulunmaktayız. Her geçen gün yeni süreç ve fonksiyonların da eklenmesiyle birlikte müşteri memnuniyetini önemli ölçüde arttırmayı hedeflenmekteyiz. Güncel teknolojilerle birlikte; müşteri hizmetlerinin geliştirilmesi ve iş verimliliğinin arttırılması adına, ürün ve hizmet süreçlerimizdeki kaliteyi sürekli iyileştirmek suretiyle kurum bakış açımızı, değerlerimizi en iyi şekilde yansıtmaya çalışıyoruz. Tam da bu noktadan hareketle, değişime sadece ayak uydurmakla kalmayıp, değişimin sektörümüzdeki öncüsü olmaya devam edeceğimizi büyük bir içtenlikle söyleyebilirim.

"GENÇ FİKİRLERE DUYARLIYIZ"

Tüm bunlara ek olarak üretici kimliğimiz ile sosyal anlamda ele aldığımız önemli başlıklardan bir diğeri, faaliyet gösterdiğimiz sektör ile ilgili mühendislik bilgisi, etiği ve görgüsünün artırılmasına yönelik yaptığımız çalışmalardır. Bu anlamda üniversiteler ve meslek liseleri başta olmak üzere, eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları ile sürekli dirsek temasındayız. "Genç fikirlere Duyarlıyız!" sloganımıza uygun olarak bir yandan eğitim kurumlarının inovatif projelerine hem danışman hem de sponsor olarak destek veriyor, diğer yandan yıl içerisinde tüm Türkiye’de sayısız teknik eğitim düzenliyoruz. Bunun amacı hem sektörümüzün gelişimine katkı sağlamak hem de sektörümüz için nitelikli insan kaynağının oluşturulmasına yardımcı olmaktır.

Müşteriye sunduğunuz vaat nedir? Ayrıca Art of Flow’dan biraz bahseder misiniz?

Pazardan ve paydaşlarımızdan aldığımız geribildirimler neticesinde markamızın söylem ve yaklaşım DNA’sını yeniden düzenledik. Mottomuzu "The A.R.T. of Flow" olarak belirlediğimiz bu yaklaşımda; (A: Accesible, R: Responsive, T: Trusted) ürün tedarikçisi olmaktan ziyade çözüm ortağı olma, tek yönlü bir iletişim yerine çift yönlü bir iletişim ve etkileşim yaklaşımı ile tüm paydaşlarımıza yönelik inisiyatifler geliştirdik. Bu çerçevede “Lead the Flow-Expedition Tour” ile sektörde söz sahibi firma, kurum, kuruluş ve kişileri üretim tesislerimizde ağırlıyoruz. Duyar olarak marka bilinirliliğimiz ve gelişimimizi aktardığımız etkinliklerde, ürün ve sektöre yönelik fikirleri ve gelişimleri katılımcılar ile karşılıklı değerlendirip, markamızın, ürünlerimizin, dolayısıyla sektörümüzün gelişimine katkı vermelerine olanak sağlıyoruz. Önemi gittikçe artan ve kurum olarak uyguladığımız “Yalın Yönetim/Üretim" anlayışının paydaşlarımızca da değerlendirilmesine yönelik uluslararası firma ve kuruluşlarla birlikte dünyanın birçok bölgesine hitaben “GO Lean” webinar serileri düzenliyoruz.

Sektör oyuncularına işlerini daha verimli yapmaları için neyi tavsiye edersiniz?

Son birkaç yıldır yaşadığımız küresel enerji ve tedarik zinciri sorunları bize, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi gelişen HVAC ve yangın sektöründe de önümüzdeki yılların maliyetler ve yatırımlar açısından kolay geçmeyeceğinin sinyallerini vermektedir. Diğer yandan iklim değişikliği, dünyamız için halihazırda devam eden en büyük sorunlarımızın başında gelmektedir. İklim değişikliği nedeniyle deniz seviyeleri yükselmekte, buzullar erimekte ve ortalama sıcaklıklar gözle görülür bir şekilde artış göstermektedir. Tüm bunlar da ne yazık ki, ani seller, toprak kaymaları ve büyük ölçekli orman yangınları gibi doğal afetlere sebebiyet vermektedir. Çok geç olmadan hepimizin gezegenimizi daha sürdürülebilir hale getirmede bir rol alması gerekiyor. İşte tam bu noktada katma değeri yüksek, enerji tasarrufu sağlayan, uluslararası otoritelerce onaylanmış, karbon ayak izinin azaltılmasına katkı sağlayan, çevreye duyarlı ürünler üretmek zorundayız. Küresel iklim değişikliği konusunda toplumsal ve bireysel farkındalık oluşturmak, bilinç düzeyini artırmak tüm sektör paydaşlarının en büyük görevlerinden biri olmalıdır. Bundan dolayı da tüm tesislerimizde yalın dönüşümü uygulayarak, israfın son bulmasını sağlamak, daha az maliyetle daha kaliteli ürünler üretmek ve tüm bunları oluşturacak bir kültürel anlayış ortamı oluşturmak zorundayız. Diğer yandan yalın dönüşümün sadece fabrikalarda ele alınacak bir konu olmadığını hayatımızın her safhasında uygulamamız gereken bir felsefe olduğunu bilmeli ve bu felsefeyi içselleştirmeliyiz. Bu farkındalığın, bu yönde atılacak her olumlu adımın, az önce bahsettiğim iklim değişikliği gibi küresel ve hayati sorunlarımızın çözümünde de etkin rol oynayacağına inanıyorum.

Duyar World Cafe hakkında bilgi verebilir misiniz?

85’ten fazla ülkeye ihracat yapan ve yıl içerisinde dünyanın farklı bölgelerinde birçok fuar, konferans ve etkinliğe gerek sponsor gerekse de stantlarımızla katılım sağlayarak hem markamızı hem de ülkemizi gururla temsil etme fırsatı buluyoruz. Son 2 yıldır özellikle hedef pazarlarımıza yönelik birçok noktada yerel etkinliklerimizi devreye aldık. Bu kapsamda mevcut ve potansiyel paydaşlarımıza yönelik marka bilinirliliğimizi artırmak ve yeni iş birlikleri geliştirmek amacıyla samimi bir ortamda, katılımcıların unutamayacağı bir deneyim sunan “Duyar World Café” etkinliklerimizi başlattık. 9 Mayıs tarihinde Abu Dabi’de bulunan Ferrari World’ün büyüleyici atmosferinde, 11 Mayıs tarihinde ise Dubai’de bulunan Skyview Address Hotel’de “Duyar World Café” konseptiyle gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde bölgede faaliyet gösteren firmaların liderlerini ve sektör profesyonellerini bir araya getirdik. Duyar, bu etkinlikler sayesinde hem birçok endüstri kolundan profesyonelle tanışma fırsatı yakaladı hem de Orta Doğu ve Afrika'da tesisat mühendisliğinin geleceğine ilişkin kendi vizyonunu paylaştı. Bir sonraki "Duyar World Café" etkinliğimizi sonbaharda Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.

İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörümüz Mehmet ÇİM’in, Duyar’a vermiş olduğu 9 yıllık emek çerçevesinde katkılarını ve üründen çözüme dönüşüm yolculuğunu anlatan röportajın tamamına ulaşabilirsiniz.