akademi-logo

Genişletilmiş Duvar Tipi Sprinkler Nedir?

Yangın anlarında alevlere hızlı bir şekilde müdahale edebilmek ve yangınını fazla yayılmadan hızlı bir şekilde söndürebilmek hem can hem mal kayıplarının önlenebilmesi için hayati bir öneme sahiptir. Sprinkler sistemler, yangın anlarında yangına en hızlı müdahale eden sistemler olarak bina içerisinde belirli noktalara konumlandırılır. Sprinkler sistemler, yangının sıcaklığı ile devreye girerek en yakındaki yangın noktalarına su atımları sağlar. Bu şekilde yangının büyümeden önüne geçilmesi sağlanarak söndürülmesi hedeflenir. Sprinkler çeşitleri, tavan ve duvara konumlanma olarak iki parçaya ayrılır. Sidewall sprinkler olarak da bilinen duvar tipi sprinkleri çeşitli özellikleri avantajları ile binalarda kullanımı tercih edilen parçalar içerisinde yer alır. Duvar tipi sprinkler çeşitleri, farklı türdeki binalar içerisinde kullanımı tercih edilen bir sprinkler türü. İş merkezi, konut, otel, hastane gibi birçok alanda uygulaması avantajlı olur.

Genişletilmiş Duvar Tipi Sprinkler Ne İşe Yarar?

Geniş korumalı duvar tipi sprinkler (extended  coverage), fazla mesafelerde yerleşim için özel olarak tasarlanıp geliştirilmiş sprinkler modeli. Düşük tehlike sınıfındaki yerleşim alanları için genişletilmiş sprinklerin iki türü, sarkık ve duvar tipi olarak mevcut. Isıya duyarlı elemanları standart ya da hızlı tepkili özelliklere sahip.  Sidewall sprinkler oldukça geniş bir kullanım alanı ile ön plana çıkar. Yangın söndürme sistemleri içerisinde önemli bir yere sahip olan duvar tipi sprinkler çeşitleri farklı sıcaklık seviyelerinde harekete geçebilir. Cam tüp yangın anındaki ısının etkisiyle patlar. Bu sayede yangın söndürme sistemi devreye girer.  Basınçlı su dağıtıcıya yönlenir ve yangının üzerine su püskürtülmesi başlanır.  Duvar tipi sprinkler çeşitleri beton ve tuğla üzerine montaj şeklinde yerleştirilir. Genellikle alçıpan duvarlarda tercih edilmesi daha yaygın.

Genişletilmiş Duvar Tipi Sprinkler Özellikleri

Genişletilmiş duvar tipi sprinkler modelleri; kullanım alanlarına, boyutlarına ve işlevlerine göre farklı özellikleri ile ön plana çıkabilir. Sidewall Sprinkler-Extended Coverage Light Hazard (ECLH) sprinkler çeşitleri DY-3527 ve DY-3537 kodları ile iki farklı çeşide sahip. Bu tip sprinklerların özellikleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Cam boyutu 5 mm.
  • Özel uygulamalar için uygun.
  • DY-3527 için K faktörü K5.6(80)’dir, Dy-3537 için ise K8.0(115).
  • DY-3527 için diş ölçüsü ½“ NPT (15 mm)’dir, DY-3537 için diş ölçüsü ¾” NPT (20 mm).
  • standart tepkime / Hızlı Tepkimeli çeşitlerine sahip.
  • Yüzeyi pirinç, krom ve beyaz olarak üretilir.
  • 57, 68 ve 79 °C çalışma sıcaklıkları olan türleri bulunur.

Genişletilmiş Duvar Tipi Sprinkler Fiyatları

Yangın söndürme sistemleri içerisinde yer alan her parça farklı özellikleri ve kullanım alanları ile ön plana çıkar. Yangın söndürme sistemlerindeki her bir parça yangın anlarında hayati bir öneme sahip. Sprinkler sistemleri yangın anlarında en hızlı müdahalenin gerçekleştirebilecek parçalar. Yangının sıcaklığı ile harekete geçen bu sistem, hızlı bir müdahale sağlayarak can ve mal kayıplarının önlenmesini hedefler. Genişletilmiş duvar tipi sprinkler fiyatları; sprinklerın modeline, yapıldığı malzemeye, kullanım alanına boyut ve işlevlerine göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden en sağlıklı bilgi için firma ile iletişime geçmek ve fiyat bilgisini almak iyi bir seçenek olabilir. Yangın söndürme sistemleri parça üretiminde yılları aşan tecrübesi ile hem yurt içerisinde hem yurt dışında yangın söndürme sistemleri alanında satış sağlayan Duyar, kaliteli malzemelerden üretilmesi ve güvenli kullanım sunması ile sprinkler sistemlerinde önde gelir.