akademi-logo

İtfaiye Bağlantı Ağzı

İtfaiye Bağlantı Ağzı Nedir?

Hızla büyüyen doğal afetlerin başında gelen yangınlar, doğru bir müdahale ile kontrol altına alınması gereken afetler içerisinde yer alır. Yangınların önüne geçilebilmesi için itfaiye personeli ve yangın söndürme sistemlerinin eksiksiz ve birbirini tamamlayan şekilde doğru bir biçimde çalışması gerekli. Yangın söndürme sistemlerinde her bir parça hayati bir öneme sahip. Yangının en hızlı şekilde sürdürülebilmesi için bu parçaların titizlikle tasarlanması gerekir. İtfaiye bağlantı ağzı parçası, yangın söndürme sistemleri içerisinde önemli yere sahip gereçlerden biri. İtfaiye bağlantı ağzı; suların depolandığı noktalardan, suyun istenilen zamanda, doğru bir şekilde transfer edilebilmesini sağlayan bağlantı parçası. Bu parça, yangın anlarında itfaiyenin su transferini sağlayabilmesi için gerekli. İtfaiye bağlantı ağzı, bölgede kullanılan itfaiye araçlarına uygun hortumlar ve bağlantı kapakçıkları ile uyumlu olmak zorunda.

İtfaiye Bağlantı Ağzı Ne İşe Yarar?

Yangın anlarında doğru şekilde müdahale edebilmek ve yangını olabilecek en kısa sürede söndürebilmek için her parçanın sistem içerisinde önemli bir yeri bulunur. İtfaiye bağlantı ağızları, itfaiye araçlarının ihtiyaç duyduğu su miktarının azalması halinde belirli noktalarda konumlandırılmış su depolama alanlarında yer alan suyun araca düzgün bir şekilde aktarılmasını sağlayan bir yangın sistemi gereci. İtfaiye bağlantı ağzı sayesinde hızlı aksiyonlar alınması gereken yangın anlarında gereken su araca vakit kaybedilmeden eklenebilir. Bu şekilde yangına müdahale süresi de azaltılmış olur. Yangın yönetmeliklerine göre itfaiye ağızlarının zorunlu olduğu noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Alışveriş merkezleri
 • Yüksek katlı binalar
 • Otoparklar
 • Islak ya da kuru sabit boru hatları
 • İtfaiye personelinin kullanabileceği bağlantı portları

Yangın söndürme sistemlerinde kritik bir yere sahip olan ve yüksek özelliklerle donatılan Y-3006 itfaiye bağlantı ağzının özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Farklı sistemlere uygun olarak iki farklı boyuta sahip.
 • Anma basıncı 300 psi değerinde.
 • Akış hassasiyeti 500 GPM.
 • Pirinç gövdeye sahip.
 • Pirinç kapağa sahip.
 • O-Ring parçası vulkanize kauçuktan üretilir.
 • UL ve FM sertifikalarına sahip.

İtfaiye Bağlantı Ağzı Nasıl Kullanılır?

Yangın itfaiye ağzı, itfaiye personellerinin itfaiye aracındaki suyu yeterli bir seviyeye getirebilmesi için gerekli depolama noktalarında biriktirilmiş su birimlerini araca aktarmak için hayati öneme sahip bir parça. İtfaiye hortumlarına kolayca bağlanan büyüklük seviyeleri sayesinde bu aparatlar borulara bağlanır ve gerekli görüldüğü anlarda su transferlerinin yapılmasını kolaylaştırır. Sabit su hatlarından su transferinin sağlanabilmesi ve su akışının hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için itfaiye bağlantı ağzı doğru bir şekilde kullanılmalı. Yangınların hızla büyüyen afetler olması göz önüne alındığında itfaiye bağlantı ağızlarının olabildiğince pratik bir şekilde kullanımının sağlanması gerekir.

İtfaiye Bağlantı Ağzı Fiyatları

İtfaiye bağlantı ağzı, yangın söndürme sistemleri içerisinde oldukça kritik bir öneme sahip parçalar içerisinde yer alır. Suların depo noktalarından itfaiye aracına doğru hızlı bir şekilde aktarımını sağlayan itfaiye bağlantı ağızları, farklı boyut ve malzeme özelliklerine sahip olabilir. İtfaiye bağlantı ağzı fiyaTLARI; bağlantı ağızlarının hangi malzemeden yapıldığına, boyutlarına ve itfaiye ağzının kullanılacağı sisteme göre değişkenlik gösterebilir. Yılları aşan tecrübesi ve yangın söndürme sistemleri içerisinde önde gelen konumuyla Duyar, yangın söndürme sisteminin her aşaması için en iyi kaliteye sahip malzemelerden üretilmiş ürünleri ile ön plana çıkar. Türkiye’de akış anahtarının ilk üreticisi olan Duyar, aynı zamanda ürünlerini yurt dışına da ihraç eder. Hem yurt içinde hem yurt dışında kullanılan ürünleri ile kalitesi ve tecrübesi ile sektör içerisinde önemli bir yere sahip.