akademi-logo

Yer Üstü Yangın Hidrantı Nedir?

Yangınlar hızla yayılan doğal afetlerden biridir. Kontrol edilmedikleri takdirde başladığı noktalardan çok geniş alanlara kadar birçok noktayı olumsuz şekilde etkileyebilirler. Yangınların hızlı bir şekilde kontrol altına alınabilmesi ve can ile mal kayıplarının önüne geçilebilmesi için yerleşik ve hareketli yangın sistemlerindeki her bir parça önemli bir göreve sahiptir. Yer üstü yangın hidrantı yangın söndürme faaliyetleri sırasında fazlasıyla kullanılan yangın söndürme sistemi parçalarından biridir. Yer üstü hidrantlar yangın söndürme araçlarının su temini sağlamasına olanak tanır. Sokak aralarında veya bina yanlarında konumlandırılan bu istasyonlar su şebekelerine bağlıdır. Yangın hortumları hibrantlara takılır ve bu sayede araçların su depolarına su iletimi kolayca sağlanmış olur. Tüm bunlara ek olarak araçların yangın söndürme anlarında daha hızlı bir şekilde etkili olmalarına da olanak tanır. Hidrantlar sayesinde yangının büyümeden önlenmesi hedeflenir.

Yer Üstü Yangın Hidrantı Ne İşe Yarar?

Yer üstü hidrant, sağladığı faydalarla yangınların çok daha çabuk bir şekilde kontrol edilebilir hâle gelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bir depo görevi de üstlendiği görülür. Bu sayede yangın anlarında kullanılacak suyun tükenmesi hâlinde itfaiye araçları için ekstra su kaynağını sağlar. Yer üstü yangın hidrantlarının amaçları arasında aşağıdaki maddeler sıralanabilir:

 • Su sağlamak: Yer üstü hidrantların en temel görevi yangın araçlarının su stoklarını dolu tutabilmesine olanak tanımasıdır.
 • Yangının hızlı bir şekilde söndürülmesini sağlamak: Hidrantlar, itfaiye araçlarının su ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamayı amaçlar. Bu sayede araçların merkezlere dönüp su takviyesi yapmalarına gerek kalmaz ve yangına çok daha hızlı bir şekilde müdahale edilebilir.
 • Su basıncını kontrol edebilmek: “Yer üstü yangın hidrantı ne işe yarar?” sorusunun diğer bir cevabı da basınç kontrolü sağlayabilmeleridir. Su basıncının kontrolünün sağlanabilmesi yangınlara müdahale hızını da fazlasıyla artırır.

Yer Üstü Yangın Hidrantı Özellikleri

Yer üstü yangın hidrantları, birçok zorlu koşula karşı dayanıklı olmaları ve pratik kullanım avantajları sayesinde yangın sistemlerinin öncelikli araçlarından biri hâline gelir. Döküm gövdenin iki çıkışı, vana ve vana mekanizmasını kontrol etmeye yarayan mil, kullanım dışında olduğu zaman sızdırmazlık sağlayan klape sistemi, soğuk havalarda hidrant içinde kalan suyun donarak, kırılmasını önlemek için otomatik su tahliye sistemi, açma kapama kolaylığı için özel açma anahtarı ürünün ana bileşenlerini oluşturmaktadır.

Bu teknik bilgilerin haricinde genellikle hidrantlarda aşağıdaki özellikler de talep edilebilir.

 • TSE sertifikasına sahip
 • Çalışma sıcaklık aralığı T-1720, T-1755, T-1765, T-1775, T-1785 için : -10... +120 °C (16 Bar)
 • Kontrolü sağlanan testler her model için: TS EN 12266-1
 • Uygulamalar her model için: yangın tesisatları
 • Gövde özellikleri: GG 25 - EN GJL 250 - Pik Döküm
 • T-1755, T-1765, T-775, T-1785 için alt boru: St 37 - Çelik çekme
 • Üst boru tüm modeller için: Pik Dökümlü
 • Çatal tüm modeller için: Pik Dökümlü
 • Kaplinler: alüminyum alaşımlı
 • Klapeler: Sfero döküm ve kauçuk kaplamalı
 • Çekvalfler CuZn40Pb2 - CW617N - Pirinç
 • Anma çapı: DN80- DN100
 • PN değeri: 16

Yer Üstü Yangın Hidrantı Fiyatı

Yer üstü yangın hidrant çeşitleri aniden yayılabilen yangın felaketlerine karşı önlem alınmasında yangın söndürme araçları ve ekiplerinin işlerini kolaylaştıran özellikleri ile ön plana çıkar. Su takviyelerinin hızla tamamlanmasına yardımcı olur. Yer üstü yangın hidrantları sundukları özellikler ve kullanım alanlarına göre farklı noktalarda konumlandırılabilen yangın söndürme alanında kullanılan parçalardan biridir. Yer üstü yangın hidrantı fiyatları hidrantların boyutlarına, yapıldıkları malzemelere ve su kapasitelerine göre değişkenlik gösterebilir. Özellikle kullanılan malzemelere dikkat ederek hem işinize yarayacak hem de bütçenizi aşmayacak yer üstü yangın hidrantına ulaşmanız mümkündür. Yangın hidrantları ile ilgili doğru fiyat bilgilerine erişebilmek için Duyar internet sitesi üzerindeki iletişim elemanları aracılığıyla bilgi alınabilir.