akademi-logo

Sprinkler Rozeti

Sprinkler Rozeti Nedir?

Binalarda çıkan yangınlar ani bir hızla yayılabilir. Önüne geçilmesi için bazı önlemlerin önceden alınması gerekli. Sprinkler sistemleri, herhangi bir bina içerisinde yangın meydana gelmesinin önüne geçilmesini sağlayan bir sistem. Sprinkler sistemleri, yangın ısısı sayesinde aktive olur ve etki alanında yer alan yangını söndürebilmek için su akışı sağlar. Bu sistem, yangına en yakın alandaki sprinklerların devreye girmesiyle çalışır. Her sprinkler aynı zamanda devreye girmez. Sprinkler Rozeti, tavanlar ve duvarlarda yer alan boşlukları kapatmak ve bunlarla ilgili ayarlama yapabilme amacıyla kullanılır. Sprinkler rozetleri, yangın söndürme parçalarının görünümünü daha estetik bir hale getirir. Sprinkler başlığı ile duvar ya da tavan arasındaki boşluğu kapatmayı sağlayan sprinkler rozeti, başlığın düzgün şekilde çalışması için de gerekli ve etkili.

Sprinkler Rozeti Kullanım Amacı

Sprinkler rozetler, başlık ve duvar ya da tavan arasındaki boşlukları estetik bir şekilde kapatırken bu boşluklardan ısı ve duman kaçışının engellenmesini sağlar.

Duyar DY-3300 model sprinkler rozetinin çeşitleri ve özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • İki parçalı olurlar.
  • Ayarlanabilir özelliklere sahip.
  • Beyaz boyalı veya krom kaplı olurlar.
  • 1/2” NPT ve 3/4 “NPT sprinkler için ayrı ölçülerde üretilmektedir.

Sprinkler Rozeti Fiyatları

Sprinkler sistemleri; konut, otel, hastane, AVM, yurt, iş merkezi gibi büyük kalabalıkları barındıran mekanlarda kullanılması gerekli olan hayati önem taşıyan yangın söndürme sistemidir. Sprinkler yangın söndürme sistemleri sayesinde yangına büyümeden müdahale etmek mümkün hale gelir. Yalnızca yangın noktalarındaki sprinklerin devreye girmesi sayesinde yangın söndürülür.

Sprinkler sistemlerinin her bir parçasının fiyatı; parçaların boyutlarına, kullanım amaçlarına, önemlerine ve kullanım noktalarına göre değişkenlik gösterebilir.

Sprinkler rozeti fiyatı; diğer sprinkler sistem unsurları gibi boyutlarına, yapımında kullanılan malzemelere göre değişkenlik gösterebilir.