akademi-logo

Pendent Sarkık Sprinkler ELO Nedir?

Yangına en hızlı müdahalenin sağlanabildiği sprinkler sistemleri, binaların yangın söndürme hatlarındaki belirli noktalara sabitlenerek koruma sağlar. Isının artışıyla tetiklenen cam ampul sayesinde sistem içinde bekletilen sular yangına doğru iletilir, bu sayede yangının farklı noktalara sıçramadan hızlı bir şekilde söndürülmesi hedeflenir. Pendent sprinkler fazlasıyla gerekli bir yangın söndürme sistemidir.

Sprinkler sistem ve çeşitleri, kullanılacakları alan ve binanın büyüklüğüne göre tesisat tasarlanır ve yerleştirilir. Pendent sarkık sprinkler ELO çeşitleri genellikle geniş ve büyük alanlar ile tavanı yüksek binalar içinde kullanılmaya daha uygundur. Bu modeller standart sprinkler çeşitlerine göre daha yüksek debilerde düşük basınçlarla çalışma konusunda avantaj sunar.

Pendent Sarkık Sprinkler ELO Ne İşe Yarar?

Pendent sarkık sprinkler ELO yangın anında suyun geniş bir alana püskürtülmesine yardımcı olur. ELO terimi, Extended Coverage kelimesinin kısaltılmasıdır. Geniş kapsamayı belirten bu tabir, sprinkler başlığının geniş püskürtme alanına sahip olduğunun göstergesidir.  Sprinkler başlıklarının içinde cam ampul, sıcaklık artışıyla patlar ve yangının kontrol altına alınması için su püskürtme işlemini gerçekleştirir.

Bu tür sprinklerler, diğer modellere göre daha geniş alanları kapsar. Yani büyük binalar, fabrikalar, depolar gibi geniş hacimli alanlarda kullanımları uygundur. Diğer sprinkler başlıklarına göre püskürtme kapasiteleri daha geniş olur, bu sayede geniş alanlardaki yangınların hızlı bir şekilde kontrolünün sağlanması konusunda avantajlı bir seçenek hâline gelirler.

Pendent Sarkık Sprinkler ELO Nerelerde Kullanılır?

Pendent sarkık sprinkler ELO çeşitleri tüm tehlike sınıflarında kullanıma uygundur. Bununla birlikte genellikle depolar, fabrikalar gibi oldukça geniş alanlarda kullanımı tercih edilir. Geniş alanlarda kullanılma sebebi ise başlığın geniş bir püskürtme hacmine sahip olmasıdır. Bu sayede geniş alanlara hızlı müdahale yapılabilme oranı da artar ve yangının daha hızlı söndürülmesine kolayca olanak tanır. Yangının vereceği zararlar maksimum düzeyde engellenmiş olur.

Pendent Sarkık Sprinkler ELO Özellikleri

Pendenst sarkık sprinkler Elo modellerinin özelliklerini şu maddelerle özetlemek mümkündür:

  • DY-5337 5 mm cam , DY-5437 ise 3 mm cam özelliğine sahip
  • Her iki model de tüm tehlike sınıfları için uygun
  • Fabrika, depo, özel alan uygulamaları için uygun
  • K Faktör: K11.2(160)
  • Diş ölçüsü: ¾” NPT (20 mm)
  • DY-5337 standart tepkimeli
  • DY-5437 hızlı tepkimeli
  • Yüzey özellikleri: Pirinç, Krom, Beyaz
  • Sıcaklık ölçüleri: 57˚C(135˚F), 68˚C(155˚F), 79˚C(175˚F), 93˚C(200˚F), 141˚C(286˚F)

Pendent sarkık sprinkler ELO modellerinin fiyatları, çeşitlerine, yerleşim noktalarına, kapasitelerine ve etki alanlarına göre değişkenlik gösterebilir. Sprinkler sistemleri ve sistem parçaları fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Duyar internet sitesi üzerinden paylaşılan iletişim bilgileri aracılığıyla Duyar’a ulaşmanız mümkündür.