akademi-logo

Wafer Çalpara Çek Valf (PN 16)

Katalog Kodu: T-0430

Wafer Çalpara Çek Valf (PN 16)

Wafer Çalpara Çek Vanalar; tek yönlü akış sağlayan, içerisinde bulunan yumuşak conta yardımıyla sızdırmazlığı sağlayan çek vanalardır. Akış yönünün tersinde gelen akışkan ile kapanır, gelen akışkanın uyguladığı kuvvetle ile açılır. Yatay hatlarda kullanımı daha olumlu sonuç verir.

Genel Özellikler

• Çalışma Sıcaklık Aralığı

-10 ... +110 °C

• Anma Çapı

DN40

DN50

DN65

DN80

DN100

DN125

DN150

DN200

DN250

DN300

DN400

DN500

DN600

DN350

• PN Değeri

16

Standartlar

CE

Uygulamalar

• HVAC sistemleri

• Arıtma Tesisleri

• Deniz Suyu

Kaynaklar Kod Dil İndir Toplu İndirmek için Ekle
Wafer Çalpara Çek Valf (PN 16) - CE CE Türkçe
Kaynaklar Kod Dil İndir Toplu İndirmek için Ekle
Kaynaklar Kod Dil İndir Toplu İndirmek için Ekle
Wafer Çalpara Çek Valf (PN 16) - CE CE Türkçe

Wafer Çalpara Çekvalf Nedir?

Tesisat sisteminin düzgün bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için bazı parçaların kullanılması çok önemlidir. Bu parçalar pek çok açıdan fayda sağlar ve sistemde meydana gelmesi muhtemel problemlerin büyük oranda önüne geçmeyi mümkün hale getirir. Wafer çalpara çekvalf bu aksamlardan biri olarak ön plana çıkar. Tesisatın sağlıklı bir işleyiş gerçekleştirmesi için elzem olan bu parça pek çok alanda kullanılan bir üründür.

Tesisat içerisinden geçmekte olan akışkanların sadece bir yönden ilerlemesini sağlayan ve geri dönmesinin önleyen çekvalfler sistemin verimli biçimde çalışmasına aracılık eder. Tek yönlü güvenlik vanası olarak da tanımlanabilen çek vanalar son derece basit yapıda bulunurlar. Ters akışı önlemeleri hayati bir görev üstlenmeleri için yeterlidir. Çünkü oluşan ters akışta pompa, vana ve diğer elemanların hasar görmesine sebebiyet verebilir.

Wafer tip çekvalf de çek vana çeşitleri arasında bulunan bir elemandır. Gaz ya da sıvı akışkanın tek yöne akmasını sağlayan bu mekanik cihaz akış yön değiştirdiği zaman otomatik şekilde kapanır. Bu sayede ters akışı önlemiş olur. Wafer çalpara çek vanalar şaft ya da menteşe üstüne sallanan bir diske monte edilmiş vaziyettedir. Bu disk ileri akışı sağlama amacıyla yuvadan açma pozisyonunda sallanır. Akış durduğu vakit disk ters akışı kesmek üzere tekrar yuvasına dönüş yapar.

Wafer tip çalpara çek vanalar mutlaka akış yönü göz önünde bulundurularak monte edilmelidir. Sistemin bakımını yapmak için üst kapağın açılması ve salıncak sistemli klapenin zahmetsizce çıkarılarak yerine yenisinin takılması yeterlidir. Söz konusu eleman asitli olmayan akışkanlar, içme suyu şebekeleri, soğuk ve sıcak su tesislerinde gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Wafer Çalpara Çekvalf Fiyatları

Wafer çalpara çekvalf fiyatları incelemesi yapıldığı zaman birbirinden farklı sonuçlarla karşılaşmak son derece normaldir. Çünkü söz konusu ürünün fiyat değerlerini belirlemekte olan birtakım kriterler mevcuttur. Bu kriterlerden biri, ürünün markasıdır. Fiyat-performans ya da yüksek kalitede üretim yapan markalar kullandıkları malzemeye ve prensiplerine göre ürüne fiyat biçerler. Böylece aynı özelliklere sahip bulunan bir wafer tip çek vana farklı değerler üzerinden satışa sunulabilir.

Wafer Çalpara Çekvalf Modelleri

Wafer çalpara çekvalf modelleri yaylı ve yaysız olarak gruplara ayrılır. Ayrıca nikel ve çelik gibi farklı malzemeler kullanılarak da imal edilmektedir. DN40’tan DN600’e kadar farklı ebatları bulunan wafer çalpara çek vana modelleri geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Wafer Tip Çalpara Çekvalf Kullanım Alanları

Hayati bir öneme sahip olan wafer tip çalpara çekvalfler günümüzde pek çok farklı alana hizmet eder. Enerji boru hatlarında, kanalizasyon ve su arıtma sistemlerinde, ısıtma ve sıcak su sistemlerinde, rafineri ve kimyasal tesislerde ve besleme sistemlerinde bu ürünü görmek mümkündür.

Çalpara çekvalfler tek yönlü akış sağlarken aynı zamanda içinde yer alan yumuşak conta ile de sızdırmazlık sunar. Böylelikle güçlü bir emniyet oluşturur. Özellikle yatay hatlarda tercih edilmesi çok daha olumlu netice almayı sağlar.