akademi-logo

Yer Altı Yangın Hidrantı

Yer Altı Yangın Hidrantı Nedir?

Yangın sistemleri ve ekipmanları, yangınların çıkış anlarından söndürülme anına kadar çeşitli önemli görevlere sahiptir. Yangın söndürme faaliyetlerinde hız son derece önemli bir unsurdur ve bu yüzden yangın söndürme elemanlarının her birinin görevlerinin hızlı bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Yangın söndürme işlemlerinde kritik bir öneme sahip olduğu bilinen hidrantlar, boşalan su depolarının yeniden doldurulması ve yangına daha hızlı müdahale edilebilmesi için önemlidir.

Yangın hidrantları, yangının çıktığı ilk anlardaki müdahalenin gerçekleştirilmesini sağlayan ekipmanlardır. Hidrantlar, yangın araçlarının boşalan depolarının yeniden doldurulması görevine de sahiptir. Hidrantlar genellikle bina çevreleri ve sokaklar gibi noktalara yerleştirilir. Yangın hidrantları genellikle iki gruba ayrılır;

 • Yer üstü yangın hidrantı
 • Yer altı yangın hidrantı

Yeraltı hidrantı yerin altına yerleştirilen hidrant modelidir. Genel olarak kaldırım taşları ve yolların alt kısmında bulunur. Sokakların görüntü bütünlüğünü bozmaması nedeniyle yer üstü hidrantlarına oranla bazı noktalarda daha fazla tercih edilebilir. Yer altı hidrantlarının, yangın anlarında kolay erişim sağlanacak noktalara konumlandırılması gerekir.

Yer Altı Yangın Hidrantı Ne İşe Yarar?

Yeraltı yangın hidrantı, sulama ağızları zemin altında, kapakları ise yer üzerinde olan hidrantlara verilen isimdir. Hidrant, vananın kumandasını sağlayan mil, otomatik boşaltma görevini gerçekleştiren yaylı çekvalf ve gövdeyi oluşturan döküm parçalar ile kurt ağzından meydana gelir. Gövde üzerinde yer alan yaylı çekvalf su kullanımı olmayan zamanlarda içerisindeki suyu boşaltır ve bu sayede soğuk havalara karşı suyun donması engellenir.

Bu hidrantlar yangın anında ekiplerin su teminini sağlama konusunda hız kazandırır. Yer altı hidrantlarına bağlanan hortumlar sayesinde yangın anında ekiplerin suya ulaşması ve yangının hızlıca söndürülmesi hedeflenir. Yangın anında kapak kaldırılarak erişebilir hâle gelirler, bu sayede yol ve kaldırımlar üzerinde herhangi bir ekstra görünüm oluşmaz. Su teminini hızlandırdıkları için yangın söndürme hızının artırılması konusunda etkili bir destek sundukları bilinir.

Yer Altı Yangın Hidrantı Özellikleri

Yer altı yangın hidrantları çeşitli şartlarda ve bu şartlardaki çalışma özelliklerine göre farklı noktalarda konumlandırılabilir. Donatıldıkları özellikler ile bu hidrantlar zorlu koşullarda dahi çalışmaya uygun hâle getirilir. Duyar marka yer altı yangın hidrantı T-1750, T-1760 ve T-1770 modellerinin özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Çalışma sıcaklığı -10... +120 °C (16 Bar) arasında
 • Sertifikalar TS EN 14339
 • Testler TS EN 12266-1
 • Yangın tesisatları ve sulama sistemlerinde kullanıma uygun
 • Gövde ve üst gövde GG 25 - EN GJL 250 - pik döküm
 • Klape GGG 40 - EN GJS 400-15 - sfero döküm ve kauçuk kaplamadır
 • Çekvalf CuZn40Pb2 - CW617N – Pirinç
 • Mil X20Cr13 - AISI420 - Paslanmaz Çelik
 • Kaplin GG 25 - EN GJL 250 - Pik Döküm

Yer Altı Yangın Hidrantı Fiyatı

Yangın söndürme sistemleri hem bina içinde hem de dış elemanlarla birlikte bütün olarak çalıştığında etkili sonuçlar verebilen sistemlerdendir. Yangın söndürme elemanlarının bazılarının ortak görevlere bazılarının da diğerlerinden ayrılan özelliklere sahip olması mümkündür. Tüm parçalar birbirini tamamlayan özellikleri ile etkili bir yangın söndürme faaliyeti oluşturulmasına yardımcı olur. Yangın söndürme sistemlerinin her bir parçası farklı fiyatlandırmalarla sunulabilir. Sistem parçalarının her birinin fiyatlandırılmaları konumlanacakları sistemlere, alanlara ve kullanım şekillerine göre değişkenlik gösterir. Kullanılan malzemenin fiyatı ve kalitesi de hidrantların fiyatını belirleyen unsurlar arasında yer alır.
Yeraltı yangın hidrantı fiyatları da diğer yangın sistemi parçaları gibi farklı değerlere sahip olabilir. Yer altı hidrantlar ve diğer yangın sistemi parçaları hakkında doğru bilgilere erişebilmek için Duyar internet sitesi üzerinden iletişim kanallarına ulaşabilirsiniz.